Sprinkler

Sprinkler

Sprinkler Nedir?

Sprinkler

Yangın tehlikesine karşı tutuşmakta olan materyallerin yukarıdan söndürülmesi şekline dayanan sprinkler söndürme sistemi, adını tamamen ucundaki püskürtücü biriminden alır. Söndürme konusunda yardımcı olan sıvılar ile otomatik bir şekilde söndürme sağlayan en etkili sistemler arasındadır. Geniş alan yerlerinde aniden oluşan alevlere el ile müdahale zor olacağından dolayı otomatik olarak sprinkler tavan ve yan duvar kısımlarına monte edilir.

Sprinkler Nedir?

Günümüzde büyük yerlerin, yangın tehlikesinden korunabilmesi için tercih edilip kullanılan sulu bir şekilde söndürme yapan sprinkler vasıtası ile yangına önceden müdahale eden sistemdir. Hem işlevsel açıdan kullanılan geniş bölge hem de yangındaki alevlere ciddi bir şekilde tesir etmesi açıdan oldukça kullanışlı bir üründür. Sprinkler sistemi profesyonel ve uzman bir personel tarafından kullanılacak olan alan yerine monte edilmelidir.

Olası acil bir durumda %100 hatasız bir şekilde verimli olarak çalışma sağlayabilmesi için etüt çalışmasının da montajının da en iyi şekilde yapılması çok önemli bir durumdur. Firma yetkilileri sistemin ne anlama geldiğini, çalışma prensibini ve hesap özetini müşterilere anlatır. Nasıl kullanacağı konusunda eğitimler verir ve periyodik bakımını en iyi şekilde üstlenir. İlgili Link ; Sistem Vanaları 

Sprinkler Sistemi

Günlük hayatta sprinkler sistemi yangına müdahale etme konusunda ve temel prensip olarak başlangıç aşamasındayken, yangın fark edilip daha büyümeden önlemesini sağlar. Alevlerin en kısa sürede fark edilmesi ve müdahalenin en erken bir şekilde yapılması ile eş uyumlu olarak personelin ikaz edilmesidir. Eğer ki sistem bu konuda oldukça başarı sergileyebiliyor ise gerçekten işe yarıyor ve hedefine ulaşmış anlamına gelir. Dumanın algılayan sensörler aracılığı ile fark edilmesi ve eş zamanlı olacak şekilde ana panoya ikazda bulunması ve sonrasında da söndürmenin başlamasıdır.

Sprinkler siteminin yapmış olduğu işlem budur. Alevlerin giderek daha da büyümesi ve yüksek ısının düşürülmesi sonucu Sprinkler otomatik bir şekilde patlar ve uç kısımlarından söndürücü sıvı püskürtür. İnsanda da boğucu bir etkiye neden olarak dumanın zemine yapışmasını sağlar. Bu süre zarfı içerisinde personelin dışarıya çıkması konusunda zaman kazandırır. Dumanın yok edilmesi, bu konuda deneyimli ve profesyonel ekipler tarafından müdahale edildiği takdirde görüş acısı konusunda oldukça kolaylık sağlar.

 


Bu kategoride ürün bulunamadı.