Kondenstoplar

Kondenstoplar

Kondenstoplar

Kondenstop

Kondenstop sistemde biriken kondensin yoğuşmamış gazlar ile havayla yoğuşan suyun tahliyesine neden olarak sistem güvenliği açısından oldukça katkı sağlar. Oldukça farklı sistem ve proseslerde kullanılabilen kondenstoplar farklı tiplerde üretilir.

Sistemde kullanılabilen buharın miktarı, basıncı ve sıcaklığı gibi değişiklikler göz önüne alındığı taktirde doğru bir şekilde Kondenstop tipinin seçilebilmesi enerji verimliliği ve proses güvenliği açısından da oldukça önemli bir rol oynar. Genel anlamda kondenstop tipleri uç şekile ayrılır. Bunlar ise; mekanik kondenstoplar, termostatik kondenstoplar ve termodinamik kondenstoplar olacak şekildedir.

Kondenstop Nedir?

Buhar enerjisinden istifade edilmekte olan proseslerde, sistemde birikim yapan kondensin tahliyesine neden olarak enerji verimini ve proses güvenliğini sağlayan cihazlara kondenstop adı verilir. Proseslerde kullanılmakta olan en önemli kaynaktan birisi ise buhar olur. Kazan yerlerinde üretilen buharın, yoğunlaşarak borular yardımı ile taşınırken az miktarda enerji ve ısı kaybına uğruyor olması olası bir durumdur. Bu durum ise verimliliği ciddi anlamda düşüren bir durumdur.

Buharın yoğunlaşması sonucu boruların içinde kondens denilen durum ortaya çıkar. Kondensin oluşması sonucu hem verimlilik düşebilir hem de proseslerde bazı problemler meydana gelebilmesi durumunda prosesten tahliye edilmesi gerekir. Böyle bir durumda bu işi yapmak için devreye giren cihaza kondenstop denilir.

Termodinamik Kondenstop

Termodinamik buhar kapanı adı üzerinde termodinamik prensibine göre çalışma sağlayan oldukça basit bir çalışma modu olan çok sağlam bir buhar kapanıdır. En öncelikli görevi ise buhar ve kondensi birbirinden ayırmaya yarar. Herhangi bir iç ayarı ve değişikliğe maruz kalmadan bütün çalışma aralığında çalışma sağlayan Kondenstop türü basit ve hafif bir yapıya sahiptir. Ayni zamanda boyutları açısından büyük bir yoğunlaşma kapasitesi bulunur.

Yüksek basınca sahip ve aşırı ısıtılan buharda kullanılabilir. Ayrıca su darbesi ya da titreşimden etkilenmez. Ürünün tamamı paslanmaz çelik konstrüksiyon korozif kondenstop için oldukça direnç gösterir. Donma sebebi ile zarar görmez ve disk dikey bir yerde kurulur ise serbest bir biçimde atmosfere boşaltılırsa, donma olasılığı çok düşük seviyede olur. Fakat bu pozisyon durumunda çalıştırma disk kenarının aşınmasına sebebiyet verebilir. Disk tek hareketli bir parça olduğundan dolayı bakımı çok kolay bir şekilde yapılır.

Kondenstop Fiyatları

Kondenstop fiyatları genellikle ürün modeline göre farklılık gösterir. Kullanmak istediğiniz alana göre bir ürün tercih edebilirsiniz. Proses hattında yer alan cihazlarda ya da buharlarda oluşan kondens hemen önlenmezse yüksek bir oranda kayıtasyona sebep olabilir. Bu yüzden kondenstoplar enerji verimliliği acısından proses güvenliği için çok önemli bileşenlerdir.

 

 

 


Alt Kategoriler